DANE KONTAKTOWE
 • Bartosz Szczepaniak
 • 52 567 07 47
 • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
 • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
 • GODZINY OTWARCIA
 • Poniedziałek 8:00 - 15:00
 • Wtorek 8:00 - 15:00
 • Środa 8:00 - 15:00
 • Czwartek 8:00 - 15:00
 • Piątek 8:00 - 15:00
 • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

Historyczne globalne porozumienie w sprawie sprawiedliwszego opodatkowania przedsiębiorstw
12/07/2021

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje historyczne globalne porozumienie zatwierdzone dziś przez ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw grupy G-20, które zapewni sprawiedliwe i stabilne międzynarodowe ramy opodatkowania osób prawnych. Ten bezprecedensowy konsensus doprowadzi do pełnej reformy międzynarodowego systemu opodatkowania osób prawnych. Obejmie to realokację praw do opodatkowania, co oznacza, że największe przedsiębiorstwa na świecie będą musiały płacić podatki niezależnie od tego, gdzie prowadzą działalność gospodarczą. Jednocześnie minimalna globalna efektywna stawka podatkowa na poziomie co najmniej 15 proc. pomoże ograniczyć agresywne planowanie podatkowe i powstrzymać „równanie w dół” podatku od osób prawnych. 

Republika Senegalu i Drużyna Europy postanawiają zbudować zakład produkujący szczepionki
09/07/2021

Dziś poczyniono kolejny krok w kierunku produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 w Afryce – Drużyna Europy formalnie zgodziła się wesprzeć inwestycję na dużą skalę w produkcję szczepionek przez Instytut Pasteura w Dakarze, jak również zapewnić inne środki wsparcia. Nowy zakład produkcyjny powinien zmniejszyć zależność Afryki od szczepionek importowanych w 99% i wzmocnić odporność tego kontynentu na pandemie w przyszłości.

Prognoza gospodarcza z lata 2021 r.: Ożywienie gospodarcze przyspiesza po otwarciu gospodarki
07/07/2021

Prognozuje się, że gospodarka europejska będzie rozwijać się szybciej, niż przewidywano. Aktywność gospodarcza w pierwszym kwartale roku przekroczyła oczekiwania, a poprawa sytuacji epidemiologicznej pozwoliła na szybsze łagodzenie w drugim kwartale obostrzeń związanych z pandemią. 

Szybszy wzrost w miarę otwierania się gospodarek i poprawy wskaźników nastrojów gospodarczych

W UE zaczyna obowiązywać unijne cyfrowe zaświadczenie COVID
01/07/2021

Od dziś zaczyna obowiązywać rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19. Oznacza to, że cyfrowe zaświadczenia COVID dla obywateli i rezydentów UE będą teraz wydawane i weryfikowane na całym terytorium UE. 21 państw członkowskich oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein zaczęło już wydawać zaświadczenia przed dzisiejszym terminem, a pięć państw zaczyna właśnie dzisiaj.

Europejski plan walki z rakiem: Komisja uruchamia centrum wiedzy w celu walki z rakiem
30/06/2021

Komisja uruchamia dziś centrum wiedzy na temat raka, pierwsze działanie przewodnie realizowane w ramach europejskiego planu walki z rakiem. Centrum wiedzy to nowa platforma internetowa służąca gromadzeniu dowodów i koordynowaniu działań mających na celu walkę z najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób poniżej 65 roku życia w Europie. Zidentyfikuje najnowsze dane dotyczące nowotworów, zapewni wytyczne w zakresie opieki zdrowotnej i systemy zapewniania jakości, a także będzie monitorować i projektować tendencje w zakresie zachorowalności i umieralności na raka w całej UE. Jest to również przestrzeń, w której każda osoba zaangażowana walkę z rakiem może dzielić się najlepszymi praktykami, współpracować i koordynować działania w celu jak najlepszego wykorzystania zbiorowej wiedzy i nauki opartej na dowodach.

Strategia na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19
29/06/2021

Dlaczego potrzebujemy listy pięciu najbardziej obiecujących środków terapeutycznych przeciwko COVID-19?

Podczas gdy kampania szczepień przeciwko COVID-19 przebiega w Europie sprawnie, to środki terapeutyczne dla chorych pacjentów są nadal dostępne w ograniczonym zakresie. Do tej pory tylko jeden produkt – remdesivir – został dopuszczony do obrotu na poziomie UE. W dniu 6 maja 2021 r. Komisja Europejska opublikowała unijną strategię na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19. Dotyczy ona badań nad takimi środkami, ich rozwoju, wytwarzania i wdrażania oraz udzielania pozwoleń na nie.